Katalog Agnieszka iwanowska, 2013-06-13warszawaZajęcia przedszkolne, Scenariuszescenariusz zajęć " Wiewiórka" Agnieszka Iwanowska Scenariusz zajęć hospitowanych „Wiewiórka” Środki dydaktyczne: „ Kłopoty Wiewiórki Basi”, wycięte orzechy z kartonu, kostka do gry, płyta cd z nagraniem „Sąsiadeczko wiewióreczko”, farby, sylweta wiewiórki Cele ogólne: - poznanie opowiadania pt: „Kłopoty Wiewiórki Basi” - kształtowanie pojęcia liczby 5 - tworzenie sytuacji doskonalących zdolność kojarzenia, koncentracji uwagi - kształtowanie poprawnych zachowań w trakcie zajęć i umiejętności wypowiadania się na dany temat - doskonalenie motoryki małej i dużej - uwrażliwianie muzyczne Cele operacyjne: Dziecko potrafi: - zatańczyć do danej muzyki - skakać obunóż - przeliczać w zakresie liczby 5 - pomalować farbami wiewiórkę - odpowiedzieć na pytanie pełnym zdaniem Metody zajęć: - słowna - aktywizująca - praktyczna Formy pracy: - zbiorowa - indywidualna Przebieg zajeć: 1. Powitanie dzieci słowami: „ Gdy się rączki spotykają” 2. Zabawa dydaktyczna „ Zgaduj zgadula”- nauczyciel pokazuje obrazek , który jest zasłonięty, dzieci odgadują zagadki na temat jesieni, po każdej trafnej odpowiedzi nauczyciel pokazuje część obrazka, odsłonięty obrazek jest tematem zajęć 3. Wysłuchanie przez dzieci opowiadania pt: „ Kłopoty wiewiórki Basi” 4. Dzieci odpowiadają na pytania dot. wysłuchanego tekstu 5. Zabawa do piosenki pt : „ Sąsiadeczko wiewióreczko”, gdy muzyka milknie wiewiórki wskakują do dziupli( dziuple tworzą dzieci trzymając się w dwójkach za ręce) 6. Zabawa dydaktyczna pt: „Zbierz zapasy na zimę” ,dziecko wyrzuca kostkę, następnie przelicza oczka które wypadły oraz zbiera dana liczbę orzechów 7. Praca plastyczna: „ Wiewiórka malowana farbami ” Uwaga! Wszystkie materiały opublikowane na stronach są chronione prawem autorskim, publikowanie bez pisemnej zgody firmy Edgard zabronione.Gra Wiewiórka w potrzebie wymaga pluginu Adobe Flash. Twoja przeglądarka od stycznia 2021 roku nie obsługuje pluginu Adobe Flash. Trwają intensywne prace nad emulatorem ubieranek flash bezpośrednio w przeglądarce. Część ubieranek juz działa w ten sposób, ale jeszcze nie wszystkie. Temat zajęć: Wiewiórka i jej zapasy-rozmowa na podstawie utworu A. Łady-Grodzickiej pt. „Przed zimą” i prezentacji multimedialnej. Rozumienie potrzeby gromadzenia zapasów na zimę przez wiewiórkę. Poznanie jej przysmaków: orzechy, żołędzie, szyszki. Rozumienie określeń: nad, 3- latkiData: prowadzący zajęcia: Anna Bokwa Cele ogólne: - Poznanie nazwy oraz wyglądu Poznanie zwyczajów zwierząt szykujących się do Poznanie przysmaków wiewiórki Cele operacyjne:Dziecko:- rozumie potrzebę gromadzenia zapasów na zimę przez wiewiórkę, -zna jej przysmaki: orzechy, żołędzie, szyszki,-posługuje się określeniami: szyszka, orzech, żołądź, duży, puszysty,-grupuje elementy według rodzajów,-rozumie określenia: nad, przed,-uważnie obserwuje,-wyodrębnia jeden orzech, jeden żołądź i dwie szyszki, liczy w dostępnym zakresie. -buduje proste i zrozumiałe wypowiedzi na określony temat,-porusza się rytmicznie do -słowna: rozmowa, słuchanie wiersza, instrukcje i objaśnienia, -czynna: zadań stawianych do wykonania,samodzielnych doświadczeń, -percepcyjna: obserwacja, pokaz -praca z całą grupą,-praca indywidualna Środki dydaktyczne:-prezentacja multimedialna o wiewiórce -kolorowe ilustracje -kosz z orzechami, żołędziami, szyszkami, -kostka oznaczona obrazkami: orzech, szyszka, żołądź, -karta pracy-szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy włoskie, orzechy laskowe-strój dla wiewiórki wykonany z bibuły-dziupla z kartonu-nagranie piosenki zespołu Balmas „Ruda wiewiórko”. Przebieg zajęć: się z dziećmi piosenką ‘Wszyscy są”.Dzieci siadają w kole na się dzieci chcą przywitać, to dzień dobry mówią wszystkim,buziak miły przesyłają, prawą rączką wprowadzająca – jaka mamy porę roku? po czym można to poznać? jaka jest pogoda? Co robią zwierzęta? Rozmowa o parach roku –kolejno wymienianie pór roku i kolorowych kartonów– odkrycie sylwety wiewiórki Co to za zwierzątko, które w dziupli mieszka, rudy ma ogonek, chętnie zje orzeszka ... (Wiewiórka ) zimą – słuchanie wiersza Anny Łady-Grodzickiej.„Przed zimą”Przed zimą wiewiórka do dziupli się chowaI na przyjście zimy jest już orzeszki i inne zapasyna mroźne i trudne, zimowe niezrozumiałych sformułowań: zapasy, mroźne i trudne zimowe czasy. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania do wiewiórka chowa się przed zimą? (W dziupli).-Dlaczego była gotowa na przyjście zimy? (Zbiera zapasy). Jaki jest ogon wiewiórki? (Duży i puszysty).-Co zgromadziła na zimę wiewiórka? (Zapasy). -Jakie zebrała zapasy? (Orzechy, szyszki, żołędzie). żywi się wiewiórka? Nauczycielka pokazuje i mówi: To zapasy wiewiórki: orzechy, żołędzie, szyszki. Dzieci wkładają orzechy, żołędzie i szyszki do odpowiednich koszyków oznaczonych ich prezentacja multimedialna o ruchowa przy piosence zespołu Balmas „Ruda wiewiórko”.7.„Pomagamy wiewiórce zbierać zapasy na zimę” – zabawa matematyczna. Na środku ustawiona duża obręcz (dziupla) oraz koszyk z orzechami, żołędziami i szyszkami. Dzieci siedzą w kręgu, kostka do gry krąży po obwodzie koła podczas wierszyka :Na zimowe ciężkie czasy,Trzeba zbierać już zapasy...Kostką rzuca dziecko , u którego zatrzymała się kostka. Nazywa wylosowany owoc leśny, przelicza i odkłada wylosowany przysmak wiewiórki do spiżarni( tyle ile wskazała kostka). Zabawę powtarzamy kilka razy. Pozostałe dzieci klaszczą tyle razy ile wskazywała kostka. Na końcu wspólne ustalenie ile jest poszczególnych owoców w spiżarni: dużo- i jej zapasy – wykonywanie ćwiczenia w kartach. Naklejanie wiewiórce ogona. Zwrócenie uwagi na jej duży i puszysty ogon. Nad wiewiórką nalepianie chmurki, a przed wiewiórką jej zapasów na zajęć. Ewaluacja. Degustacja piosenką:Koniec zajęć, koniec zajęć przyszedł czas, przyszedł czas aby się pobawił , aby się pobawił każdy z nas, każdy z nas. Kup teraz: Forma do pieczenia orzeszki ,wiewiórka ,grzyby za 30,00 zł i odbierz w mieście Chełm. Szybko i bezpiecznie w najlepszym miejscu dla lokalnych Allegrowiczów.
Lotopałanka karłowata to małe, stadne zwierzę z gatunku torbaczy, które mieszka na drzewach w Australii i Nowej Gwinei. Dzięki obszernym fałdom skórnym rozpiętym między przednimi a tylnymi łapami potrafi pokonywać duże odległości lotem ślizgowym. Jej angielska nazwa brzmi sugar glider, co oznacza dosłownie „cukrowy szybowiec”. Szybowiec jest zrozumiały, ale dlaczego akurat cukrowy? Otóż lotopałanki oprócz owadów jedzą również pyłek kwiatowy i spijają z roślin słodki nektar. Nawiązując do ich zwyczajów żywieniowych, Néstor Romeral Andrés stworzył grę planszową zatytułowaną Sugar Glider, w której lotopałanki przeskakują z gałęzi na gałąź w poszukiwaniu ulubionych smakołyków: nektaru i pyłku, a także jaj, świerszczy czy… larw much. Mało zachęcająco? POLSKIE PODWÓRKO Pewnie podobne odczucia miał polski wydawca tej gry, Nasza Księgarnia, dlatego podjęto decyzję o zastąpieniu egzotycznych lotopałanek swojskimi wiewiórkami, a owadów orzechami i zmianie tytułu na Twardy orzech do zgryzienia. Zdradzę jednak, że przed otwarciem pudełka nie wiedziałam, na czym polega gra, i spodziewałam się… quizu frazeologicznego, słowo daję! W naszym domu gra funkcjonuje jako Wiewiórki i wydaje mi się, że gdyby nie to, że nazwa została już użyta przez inne wydawnictwo gier planszowych, pasowałaby dużo lepiej. Krótsza, wygodniejsza, i od razu wskazująca na głównych bohaterów. CEL Lato jeszcze się nie skończyło, ale dla wiewiórek rozpoczyna się najbardziej pracowity okres w ciągu roku. Leszczyna obrodziła i trzeba zrobić zapasy orzechów na zimę. Im więcej, tym lepiej, ale trzeba się spieszyć i z namysłem planować kolejne ruchy, bo w okolicy jest więcej wiewiórek, które też chcą zapełnić swoje spiżarnie. Kto zbierze najwięcej orzechów, ten wygra. PRZEBIEG GRY Gracze (od dwóch do czterech) przesuwają pionki po planszy i zdobywają żetony o wartości 1, 2, 3, 4 lub 5 punktów w zależności od liczby orzechów, które się na nich znajdują. Podczas skoków z gałęzi na gałąź należy przestrzegać kilku łatwych do zapamiętania zasad: – można poruszać się tylko w linii prostej – trzeba przesunąć pionek dokładnie o tyle pól, ile wskazuje żeton, na którym stoi wiewiórka w momencie wykonywania ruchu – nie można przeskakiwać innych wiewiórek, ani stawać na zajętym przez inną wiewiórkę polu – każdy ruch musi się zmieścić w obrębie planszy. Można przeskakiwać nad pustymi polami oraz lądować na polu bez żetonu. W takim przypadku w kolejnym ruchu gracz oddaje z puli zgromadzonych przez siebie żetonów jeden dowolnie wybrany i porusza pionek o liczbę pól równą liczbie orzechów, która się na nim znajduje. Wykorzystany w ten sposób żeton ląduje w banku, czyli pudełku. Zdarzają się sytuacje, w których gracz nie jest w stanie wykonać ruchu, bo blokuje go pionek przeciwnika albo od krawędzi planszy dzieli go zbyt mała liczba pól. Wtedy trzeba odpocząć, czyli zostać w miejscu. Gracz zabiera żeton, na którym znajduje się jego wiewiórka, a w kolejnym ruchu przesuwa wiewiórkę, „płacąc” za jej lot dowolnie wybranym żetonem, który oddaje następnie do banku. Środek planszy, który wyznacza czubek drzewa, jest uprzywilejowanym punktem, z którego można przesunąć wiewiórkę na dowolnie wybrane miejsce na planszy (po oddaniu do banku żetonu o dowolnej wartości). Łakomstwo nie zawsze popłaca. Biała wiewiórka, która zbierała tylko żetony o wartości 5, została zablokowana przez przeciwników. W przedstawionym na zdjęciu układzie nie może przeskoczyć o pięć pól w żadnym kierunku (albo uniemożliwiają jej to inne wiewiórki, albo ogranicza wielkość planszy), nie ma też drobnych żetonów (mniejszych niż o wartości 5), dzięki którym mogłaby po odpoczynku, na który zdecydowała się podczas poprzedniego ruchu (UWAGA: żeton o wartości 5 leży na planszy jedynie w celach poglądowych, bo po podjęciu decyzji o odpoczynku wiewiórka zdjęła go z planszy), wykonać krótszy skok. TAKTYKA Twardy orzech do zgryzienia jest grą o niskim współczynniku losowości. Gracze mogą zaplanować nawet do kilku ruchów do przodu, tak aby wiewiórka w kolejnych skokach lądowała na przynoszących dużo orzechów żetonach. Czasami warto zadowolić się jednym orzechem, żeby później przeskoczyć na pole z żetonem o dużo wyższej wartości. SKALOWALNOŚĆ Gra jest przeznaczona dla 2–4 graczy i w każdym wariancie gra się dobrze. W przypadku minimalnej liczby graczy używa się strony planszy z mniejszą liczbą żetonów (żeby gra nie ciągnęła się zbyt długo), natomiast rozgrywka trzech lub czterech graczy odbywa się na pełnowymiarowej (czy raczej pełnożetonowej) wersji. REGRYWALNOŚĆ Za każdym razem żetony układa się na planszy w dowolny sposób, więc każda rozgrywka jest inna. DLA KOGO Sugerowany przez wydawcę wiek 8+ jest moim zdaniem zawyżony. Rozegrałam wiele partii z moimi córkami (cztero- i sześciolatką) i za każdym razem obydwie dobrze sobie radziły. Zasady gry są nie tylko proste, ale również łatwe do zapamiętania nawet po jednokrotnym przeczytaniu instrukcji. Starsza córka samodzielnie zsumowała pod koniec gry punkty ze swoich żetonów (wyniki oscylowały w granicach 30), a młodsza dopiero na tym etapie potrzebowała pomocy. (Chociaż ona sama twierdziła, że naprawdę ma sto dwadzieścia osiem punktów). Moim zdaniem 6+ to optymalny wiek gracza. WRAŻENIA Twardy orzech do zgryzienia to przyjemna, lekka gra rodzinna, która pomaga dzieciom uczyć się planowania (przewidywania konsekwencji własnych ruchów) i… dodawania. Dużym plusem są proste reguły, które można wytłumaczyć nowemu graczowi od razu podczas rozgrywki. To ten rodzaj gry, w który zagra z dziećmi nawet ciocia na imieninach albo dziadkowie, którzy utrzymują, że najchętniej to by jednak w grzybobranie albo chińczyka… Najfajniejsze jest to, że dzieci same potrafią wytłumaczyć zasady nowym graczom! WYKONANIE Gra jest bardzo starannie wydana. W niewielkim pudełku mieści się składana na dwa razy dwustronna plansza, cztery drewniane figurki wiewiórek w różnych kolorach (zamiast białej wolałabym zieloną – to moje jedyne zastrzeżenie), żetony z orzechami i oczywiście instrukcja, a także płócienny woreczek z czerwoną metką Naszej Księgarni, do którego możemy zapakować drobne elementy, naklejka z miejscem na wpisanie właściciela gry oraz pojedyncza karta megamocy, którą można wykorzystać w dowolnej grze (naszej można użyć, kiedy podczas rozgrywki zajmie się pierwsze miejsce – wtedy wszyscy pozostali gracze powinni wyrazić swoje uznanie dla zwycięzcy). Te trzy dodatkowe elementy sprawiają, że od razu myśli się ciepło o wydawcy, który nie tylko nie starał się zaoszczędzić na wykorzystanych materiałach, ale sam z siebie dodał niewielki prezent, który docenią wszyscy miłośnicy planszówek. Jeszcze jeden miły akcent to dostosowany do tematyki gry sposób ustalenia pierwszeństwa ruchu – zamiast zwyczajowego najmłodszego gracza grę rozpoczyna osoba, która ostatnio karmiła wiewiórki. (Po wizycie w warszawskich Łazienkach mieliśmy z tym problem). O oprawę graficzną Trudnego orzecha do zgryzienia zadbał Tomek Larek i zrobił to po prostu po mistrzowsku. Plansza do gry jest jedną z najpiękniejszych, jakie kiedykolwiek widziałam! Milion liści na leszczynie wygląda jak milion dolarów, biała siatka heksagonów nałożona na koronę drzewa ułatwia poruszanie się po planszy po liniach prostych i jest jednocześnie na tyle dyskretna, że nie przytłacza, a oznakowanie planszy dla dwóch lub większej liczby graczy liczbą talerzy na kocu piknikowym pod drzewem w rogu planszy jest bardzo subtelne i eleganckie. Aż ma się ochotę wziąć tę grę w plener, rozłożyć na kocu w cieniu leszczyny i obserwować migające w powietrzu rude ogony. TYTUŁ: „Twardy orzech do zgryzienia” AUTOR: Néstor Romeral Andrés ILUSTRATOR: Tomek Larek WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia WIEK: 8–108 według wydawcy, 6–106 moim zdaniem LICZBA GRACZY: 2–4 CZAS GRY: 20 minut WYMIARY: 20 × 20 × 4,5 cm
Wśród nich wymienić możemy orzechy laskowe i włoskie, nasiona słonecznika, zboża, ziarna kukurydzy oraz jabłko, winogrona, kiwi, gruszkę, brokuł czy cukinię. Warto w tym miejscu dodać, że na rynku dostępne są specjalne mieszanki tworzone z myślą o wiewiórkach domowych, jednak również ich leśni kuzyni mogą spożywać je bez
Wiewiórka i złoty orzech Squirrel And The Golden Nut Squirrel uwielbia jeść orzechy. Zbiera je i umieszcza zimę na długie zimowe wieczory patrząc z dziupli i orzechów skubać . Pomocwiewiórka dostać się do orzechów, który leży w pobliżu węża. Być może ten wąż tylko skakać ? Przy pomocy myszki komputerowej dostosowujekąt i siłę bohaterki skoku.
. 777 347 398 454 556 512 444 27